Tüdrukute ja poiste kasvukeskkond on erinev: sotsiaalne, vaimne, füüsiline. Oleks vaja teada, mis osas langeb kokku, mis osas erineb.
On palju erinevusi, mis võivad saada saatuslikuks, kui neid ei arvestata. Erinevas eas on tüdrukutel ja poistel erinevad liikumised.
Environment - keskkond lapsele peab olema keskkond rikkalikum ja mitmekesisem
KESKKOND
Et tekiks ruum, jaguneb: a. materjaalne ehk aineline, b.füüsiline keskkond (võimalik kaissu võtta) c.looduskeskkond - biosfäär, hüdrosfäär...
Virtuaalne: märkide, tähendust omavate sümbolite
Mitte materjaalne keskkond a. vaimne b.pshüühiline c.sotsiaalne
Kasulik on omvada kujutlust nt kujutlus korras toast on kasuks koristamisel, nii on kõigi tasandite ja erinevate alade puhul, kujutluse abil hoomata
mis ümber toimub. Kirja panna plussid ja miinused.
Arendada ettenägemise võimet nt, laps areneb. Kuidas luua sellist keskkonda: koolis kodus, mis igati toetab last- vaja ette näha, mida ta vajab.
Igasuguse inimtegevuse korraldamisel arvestada looduse tasakaalu, kus on piir, kust midagi võtta?
Rahvusvahelised lepped
Kodune looduskeskkond.
Iga eestis kasvav, elav inimene peaks istutama aastas sada puud. Esimese kolme eluaasta jooksul on vaja rajada elu vundament!
Kodune ülessanne
Kirjuta kõik looduse komponendid, mida laps saab uurida, jälgida, kogeda, luua. Mida veekogudel on vaja tasakaaluks, samuti lindudel-, loomadel-, taimedel-, vajalik keskkond.
Laps on tark! Teab nimesid: kastan, part, võilill... Mis lapsel käib ilmselt üle jõu, ei tohi peale suruda.
Kui läheb valesti- HÄSTI! - Arutada koos, mis oleks võinud paremini teha. Kui laps on oma peaga teinud, kiita, tunnustada mitmeid kordu päevas. Halva eest tunnustust ei saa.
Tähelepanu vajadus on üks suuremaid vajadusi- Tunnustus
Laste kujundamise probleem on ise enda kujundamise asi. Kui on vaja teha? Milleks ? Juhtimine on vajalik juba siis, kui luuakse midagi või on vaja suuri vigu parandada.
Eesmärgiks relatiivne toimimine!
Mis on kodu! Luua vajalikud tingimused nt nukumaja.
Missugused lapsed mängivad kodu ?
Kultuuri-, ühiskonna-, perekonna-, kogukonna seostest lähtuvalt
Kogukond- külakogukond. Eelnevaks vaimne side, ühised taotlused, arusaamad, ühine tegevus: korrastada, kaitsta, naabrivalve...
Iga inimene elab läbi inimese arengu
Heades koolides: arendades, luues ühist elu- arengukeskkond.
Võimalik on sättida nii et laps tahaks antud ülessannet teostada oma seesmise tahtmise läbi.
Tunnustuse kaudu ergutatakse otsima või leidma.
Kord ja korra austus on vabaduse alus.
Esimese eluaastaga peab selgeks saama kaks asja. Esiteks ei tohi !! Kogemus: pussnoad. Teiseks peab !! nt pesemine, silmad, hambad, pea. Sõna - laps veendub et
täiskasvanu räägib tõtt.
Kannatlikus üleminekukohad - laps tahab ise teha!
Tahe, et ei kaoks!
Ise tehes kujuneb lapsel eneseusaldus kogu eluks.
Kui täiskasvanul ei ole kannatlikust, eneseusaldus, ausust..
Valetamine: laps on tundlik, võid jätta talle eluks ajaks negatiivse külje.
Kust ma tulin ? Kui ei oska vastata - uurime koos ! Kui nupukas laps ! Väga tark küsimus !
Ronimine: vaata, kontrolli, kas see oks on küllalt tugev et edasi ronida? kas saab siit edasi ronida ? Ei tohi otsustada lapse eest !!!
Otsustamise eelduseks on alternatiivid. Kas soovid sinist või rohelist ? Kas enne või pärast ?
Kasvatus on kasvamise saatmine arenguks sootsa keskkonna loomise ja hoidmise läbi.
Kas sa arvad et see tegu oli hea, paha?! Kuidas teisiti teha, et olaks väga hästi üsna rafineeritud kiusamise võte, panna tegema ülekoormuslikku üleoleku tunnet soovided.
Päris patt- KÕRKUS!
Alandlikkus- antipood.
Lotmann: Laps mängib hoovis jahimeest, lõvi on pappkast. Laps roomab ainult siis kui ema on silmapiiril- turvaline. Tulemuseks on julgus. Poisid on hulljulged, et ületada hirmu,
kogeda, läbida see.Poistel eriti vajalik, nad kardavad rohkem kui tüdrukud, julgustada, kiita, tunnustada.
Õpetaja, kes ütleb lapsele halvustavalt- kuridegu! Tuleb lahti lasta.
Tegu on hea või halb, laps on tark ! Alati ! Välimuse suhtes on tüdrukud hellemad, palju kordi, kui poisid. Poidi on hellad, kui seada kahtluse alla nende vaprus, nende jõud. Isegi mees kaotab eneseusalduse.
Eriti tähtsad on ülemineku hetked: sünnihetk.
Elukaar, millelt midagi välja kujuneb või kujunes; laps läks põrsaks, väga tore- areneb ! Kui lapsel on midagi rohkem sunnitud ja surutud, vabaneb vedru tugevalt- puberteedieas(samas ka isiklikud omadused).
Kuidas on lapse suhe täiskasvanuga? Õigel ajal kui oli vaja suhelda lapsega, ei tehtud seda!
Seitsme aastased tüdrukud intelektuaalsed vajadused , poisid emotsionaalsed vajadused.Intelektuaalsel tasandil jõuavad poisid järele kuueteist aastaselt. Tüdrukud kaheteist aastaselt suguküpsed. Koolis poisse- huijutatakse, laidetakse. Kaua sa kannatad ?!
NB! Mis on kelle oma, mida võib võtta ainult omaniku loal !? Laps saab lubada oma asja, jagada. Õpetada lapsele vajadust jagada.
Tõrjutus on raske pshüüiline trauma- OMA, mille kõrvale ei mahu enam midagi, nt liivakast. Kui laps on harjunud saama kõike mida tahab, võtab teise mänguasja endale !
Kogeb et see kes ei anna on paha, teinekord läheb liivakasti, kepp kaasas, annab kolaka. Lapsel kujuneb vaenulik suhe teiste lastega. Teda ei võeta mängu ! HELDUS, koostöö,
sünergia- hea eeldus.
Kasvatus, õpetus. Mõlemad on teiseta kasutud, Teistega arvestamine- hoolivus, armastus-enesearmastus.
NB Kuidas tekib prostituut? Inimene hakkab vihkama oma keha, eriti naised. HOMO- Väära kasvukeskkonna mõju varases lapseeas.Kiusavad need keda ennast on taga kiusatud, rahuldamatud vajadused, mahasurumine. Ei maksa ignoreerida, arutleda, pakkuda erinevaid võimalusi. Ühine otsus: ''Teeme seda hiljem!''
Sakslased tegid eksperimendi:
Kaks noort sarnast õpetajat, kaks sarnast klassikomplekti, ühele räägiti et nad on wunderkingid ja teisele et teiseklassi lapsed on tagasihoidlikud. Ja kevadeks nii kujuneski. HOIAK- mõjutab kujunemist! Inimene kujuneb selliseks milliseks teda peetakse ! Esuiteks valetada, varjata, teiseks põgeneda töösse, seksi, kolmandaks karistada, neljandaks paluda andeks, läbi seletada, arutleda, ma tahan et seda enam ei juhtuks,
SÜDAMETUNNISTUS Sisemine mina välja arenenud ideaal. Selle sõnastamine on suur töö, sünnipärased eeldused, vaimsed varandused kaasas. Tunnetus ümbruse, liikumiste, võimaluste suhtes. Lapseootel ema seisund määrab lapse emotsionaalsuse, mis väljendub lapsel hiljem. nt neurootik,
Harituks inimeseks saab kujuneda vaimselt rikkas keskkonnas.
VAIMSUS- hariduse eelsus tavad, kombed, eelnevate põlvkondade kogemused, elukvaliteet. Ees ja taga on KOGEMUS. Kujuneb praktilise kogemuse kaudu, teostatav, omandatav.
Mõned lapsed ei kuule on harjunud suu pealt lugema, ei kuule täpselt, kõigi pshüüiliste omaduste kujunemine, Vastutus esiteks sünniga saab laps kodaniku vastutuse kaks ametialane vastutus, seaduse ees. Vastutustunne- kaasneb otsustamisega.
Kohusetunne.
Vastutus mehanismi NSV-l ei suudetud paika panna, kvaliteeti ei suudetud saavutada,
Mida ette võtta et vaimsus oleks Eestis huvitav, määrav, arvestatav, abistab?